14.01.2021 -Otomotiv Magazin - Otomotiv Yedek Parça & Otomotiv Sektörüne Dair herşey
Otomotiv Magazin – Otomotiv Yedek Parça

500 milyon euro yatırımla Fransa’daki üretimini genişletiyor

500 milyon euro yatırımla Fransa’daki üretimini genişletiyor

Alman otomobil devi Mercedes, EQ imzası taşıyacak yeni kompakt elektrikli aracını Fransa’daki tesislerinde üretecek. Yapılan yatırımla fabrikaya yeni üniteler eklenecek ve üretim bandı genişletilecek.

Elektrikliye geçiş konusunda en agresif planlara sahip otomobil üreticilerinden biri olan Mercedes-Benz, EQ markası altındaki yeni kompakt elektrikli aracının üretimi için Fransa’daki Hambach tesislerine 500 milyon Euro yatırım yaptığını duyurdu. Şuanda elektrikliye geçiş yapan Smart otomobillerin üretimi gerçekleştirilen fabrikada, yeni yatırımla birlikte Mercedes-Benz’in kompakt elektrikli aracının da üretileceği kesinleşmiş oldu.

Alman otomobil devi, önümüzdeki yıllarda piyasaya süreceği elektrikli araçlarıyla pazara sağlam bir giriş yapmak istiyor. 2022 yılı itibariyle Smart otomobiller dahil tüm Mercedes-Benz modellerinin elektrikli versiyonunu üretmek isteyen şirket, bu iş için toplamda 10 milyar Euro yatırım planlamıştı. Bu konudaki ilk adımını da önümüzdeki yıl tamamen elektrikli EQC SUV modeliyle atacak.

 

Mercedes, 500 milyon Euro yatırım ile “kompakt EQ” olarak bahsettiği elektrikli aracın üretimini garanti altına almak istiyor. Bu yatırım, kısa zaman içerisinde Hambach tesislerine ilave ünitelerin eklenmesi ve üretim bandının genişletilmesi için kullanılacak. Şirket, üretime ne zaman geçileceği ya da yıllık kapasitenin ne olacağı konusunda ise bilgi vermedi.

Alman üretici geçtiğimiz yıl EQ alt markasının imzasını taşıyan tamamen elektrikli EQA hatchback konseptini görücüye çıkarmıştı. Fransa’da ortaya çıkacak üretim versiyonunda bu konseptten izler görmemiz mümkün gibi görünüyor.

 

kaynak:donanimhaber.com

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ