21.01.2021 -Otomotiv Magazin - Otomotiv Yedek Parça & Otomotiv Sektörüne Dair herşey
Otomotiv Magazin – Otomotiv Yedek Parça

ABS SENSÖRÜ NEDİR?

Her bir tekerlekte bulunan ve tekerleğin dönüş hızını ABS ECU’süne ileten sensörlere, abs tekerlek hız sensörleri denir.

ABS SENSÖRÜ NEDİR?

Her bir tekerlekte bulunan ve tekerleğin dönüş hızını ABS ECU’süne ileten sensörlere, abs tekerlek hız sensörleri denir. Bu sensörlerin sinyallerine göre tekerlek hızı, araç hızı, aracın yaptığı kilometre bilgisi hesaplanır. ABS tekerlek hız sensörü, her bir tekerlekte ayrı ayrı, ucu poryanın arka kısmında bulunan sensör sinyal dişlisine bakacak şekilde bulunur.

Merkezde bir sabit mıknatıs ve demir çekirdeğin üzerine bakır tel sargılar sarılmıştır. Mıknatısın etrafında sabit manyetik alan vardır. Fakat mıknatısın önünden sinyal dişlisi dönerek geçerken, bu sabit manyetik alanı bozar ve değiştirir. Bunun sonucunda değişken manyetik alan oluşur. Faraday kanunu der ki, değişken bir manyetik alan içinde bulunan iletken telde gerilim (voltaj) oluşur. Buna göre sinyal dişlisi döndüğünde, değişken manyetik alanın içinde kalan sensör sargıların da voltaj oluşur. Daha hızlı dönüş, daha yüksek voltaj üretir ve sinyalin frekansı da o oranda artar, bu frekanstan tekerleğin dönüş hızı hesaplanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ