Otomotiv Magazin – Otomotiv Yedek Parça

ABS SİSTEMİ NEDİR NASIL ÇALIŞIR?

ABS = Anti-Lock Braking System 1936 yılında geliştirilmiş olup araçların manevralarını ve durma yeteneklerini sağlamak amaçlı ortaya çıkmıştır

ABS SİSTEMİ NEDİR NASIL ÇALIŞIR?

 

 

ABS = Anti-Lock Braking System 1936 yılında geliştirilmiş olup araçların manevralarını ve durma yeteneklerini sağlamak amaçlı ortaya çıkmıştır. ABS sistemi, aracın durma yeteneğini arttırmaktadır ayrıca sürücüye hakimiyet kazandırmaktadır. ABS sisteminin en bilinen yanı sürücülere, ani frenleme ve kontrollü frenleme imkanı sağlamasıdır. Bunlara ek olarak aracın kontrollü olarak yönlenmesini sağlamaktadır.

ABS sistemi, araçlarda tekerleklerin çekiş kaybettiği durumlarda ve kilitlenmeye maruz kaldığı durumlarda, tüm tekerleklerin dönüm hızlarını algılar ve kontrollü bir sürüş imkanı sunar. ABS sistemi, her bir tekerleğin dönme hızını elektronik ABS sensörleri vasıtasıyla algılamaktadır. Böylece aracın savrulması veya yoldan çıkmasına karşı önlem almaktadır.

Aracın kullanılması esnasında, sürücü ani fren yapınca; elektronik kontrol ünitesi ismi verilen ECU, kullandığı sinyalleri devreye sokar ve aracın fren basıncını ayarlar. Tekerleklere uygulanan değişik fren basınçları ile tekerleklerin kilitlenmesi önlenmiş olunur. Hidrolik kontrol ünitesi (HCU) vasıtasıyla komutları iletir. ABS’li araçlarda dinamik sürtünmeden faydalanılarak; ABS’si olmayan araca kıyasla daha kısa mesafede durma imkanı sağlanır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ