25.07.2020 -Otomotiv Magazin - Otomotiv Yedek Parça & Otomotiv Sektörüne Dair herşey
Otomotiv Magazin – Otomotiv Yedek Parça

Audi ailesinin en yenisi Audi Q8 resmi olarak tanıtıldı

Audi ailesinin en yenisi Audi Q8 resmi olarak tanıtıldı

Audi Q8, dört kapılı lüks bir coupé’nin şıklığını büyük bir SUV’ un pratik çok yönlülüğü ile birleştiriyor. Zengin donanımlı, kapsamlı bir şekilde bağlantılı ve yol dışı görev için yeterince sağlam, iş ve eğlence için kendine güvenen bir arkadaştır. Audi Q8, 2018’in üçüncü çeyreğinde Avrupa pazarına başladı.

Audi Q8 tasarımı; rakiplerine göre daha ferah iç mekan

Keskin hatları sayesinde oldukça sportif bir görünüme sahip olan yeni Audi Q8, 4.99 metrelik uzunluğuyla kardeşi Q7’den 66mm daha kısa. Fakat hem aks mesafesi hem de toplam uzunluk bakımından rakipleri X6 ve GLE Coupe’den daha uzun. 2 metre genişliğiyle Q7’den 27 mm daha geniş olan aracın yüksekliği 1.71 metre, aks mesafesi ise yaklaşık 3 metre olarak ölçülüyor. Alman üretici Audi Q8’in rakiplerine göre daha ferah baş ve diz mesafesi sunduğunun altını çiziyor. 605 litrelik bagaj hacmi koltuklar yatırıldığında 1,755 litreye kadar ulaşabiliyor.

 

Ön yüzün büyük bir kısmını tek başına domine eden kalın çerçeveli bir ızgaraya sahip olan Audi Q8’in tamponundaki geniş hava girişleri de agresif görünümünü pekiştiren detaylar arasındaki yerini almış. Geriye doğru alçalan çatı hattıyla coupe-SUV kimliğini ortaya koyan aracın arka kısmında da yeni A8 sedan modelinde kullanılana benzer kesintisiz bir stop grubu kullanılmış.

12 farklı gövde rengiyle müşterilerin beğenisine sunulacak yeni Audi Q8’in kabuğunda tercih edilen pakete göre yer yer farklılıklar mevcut. Baz pakette tekerlek kemerleri gri plastik malzeme ile çevrelenirken, üst paketlere doğru gidildikçe gövde renginde kemerler ile mat gri renge boyanmış ızgara çerçevesi ve arka tampon difüzörü karşımıza çıkan detaylar arasında yer alıyor. 22 inç büyüklüğündeki jantlar da tasarımı destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Tamamen mekanik merkez diferansiyel, kuvvetleri ön aks ve arka aksa standart olarak 40:60 oranında aktarır. Gerektiğinde, çoğunluğu aksa daha iyi çekiş ile aktarır. Ayrıca artı 254 milimetre (10.0 inç) yerden yükseklik, kısa çıkıntılar ve tepe iniş kontrolü, Audi Q8’in kaldırım bitiminden sonra bile devam edebileceği anlamına gelir. Damper kontrolü ile süspansiyon standarttır. Audi, konfor ya da spor kurulumu ile, bir seçenek olarak kontrollü sönümleme ile adaptif havalı süspansiyonu sunar. Sürüş yüksekliğine sürüş durumuna ve sürücünün tercihine göre 90 milimetre (3,5 inç) kadar ayarlanır.

Yeni Audi Q8’in MMI dokunmatik tepki işletim konsepti ile, neredeyse her işleve iki büyük ekran üzerinden erişilebilir. Üst 10.1-inç ekran, bilgi ve kontrol sistemini kontrol etmek için kullanılır. Sürücü, ısıtma ve klima, rahatlık fonksiyonları ve metin girişi için 8.6 inçlik ekranı kullanır, ikincisi bileğiyle vites koluna rahat ve ergonomik olarak oturur.

 

Alman pazarında Audi Q8, en üst düzey bilgi-eğlence sistemi MMI navigasyon plus ile standart olarak geliyor. LTE Gelişmiş standardı ve bir Wi-Fi hotspot ile Audi connect veri aktarım modülü içerir. Navigasyon sistemi, önceki tercihlere dayanarak sürücünün tercihlerini algılar ve bu nedenle akıllı önerilerde bulunabilir. Audi connect’in çevrimiçi servisleri rota planlama sürecine tahmini özellikler ekliyor. Bu, trafik işareti bilgileri ve tehlike bilgileri için iki Car-to-X hizmetinin Audi filosunun sürü zekasından faydalanmasını sağlar. İsteğe bağlı Audi bağlantı anahtarı sürücünün aracı kilitlemesini / kilidini açmasını ve uyumlu bir Android akıllı telefon kullanarak motoru çalıştırmasını sağlar. Bireysel kullanıcı profilleri, birden fazla sürücü için 400’e kadar tercih edilen ayarın saklanmasına izin verir. MyAudi uygulamasıyla, sürücüler özel hedefleri navigasyon sistemine aktarabilir, müzik akışı yapabilir veya akıllı telefon takvimini MMI’ye aktarabilirler.

 

Kaynak:www.audi-mediacenter.com

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ