25.07.2020 -Otomotiv Magazin - Otomotiv Yedek Parça & Otomotiv Sektörüne Dair herşey
Otomotiv Magazin – Otomotiv Yedek Parça

Eksantrik Mili

Eksantrik Mili

Eksantrik Mili Nedir, Nasıl Çalışır, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Eksantrik Mili Nedir, Nasıl Çalışır,

 

Eksantrik mili, üzerinde bulunan sedler vasıtasıyla sübapları açar, distribütörü, yağ pompasını ve yakıt pompasını çalıştırır. Hareketini krank milinden alan motorun yardımcı milidir. Eksantrik mili Krank miline bağlanan triger kayışı ile hareket eder. Dört zamanlı bir motorda krank mili iki tur yaptığında Eksantrik mili bir tur yapar. İki zamanlı motorlarda ise, bu birebir oranındadır. Eksantrik milinin amacı, subapların açılma – kapanma zamanlarını ayarlamaktır. Motor devriyle orantılı çalışan bu mil, motorun düzgün çalışması için çok ince ayar yapılarak motor üzerine konumlandırılmıştır. Eksantrik milleri yüksek kaliteli karbon çeliklerinden genellikle döküm yöntemi ile imal edilir. Yeni nesil 16 subap motorlarda 2 adet bulunur. Eksantrik milinin diğer bir adı da Kam Mili’dir.

Eksantrik Mili Arıza Nasıl Oluşur?

-Mildeki eğilme ve bükülme sonucu
-Eksantrik milindeki yataklar da, yatak eksenlerinde ve kamlarda meydana gelen aşınmalar
-Yağ pompası dişlisinde meydana gelen aşınmalar
-Dişli zincirlerinde meydana gelen aşınmalar

Eksantrik Mili Arıza Belirtileri Nelerdir?

Aşınma daha çok kamın ucunda ve yanaklarında gerçekleşir. Uçtaki aşıntı supapların daha az açılmasına; yanaklardaki aşıntı ise, supapların sesli çalışmasına ve erken açılıp kapanmalarına neden olur. Aşınma hızı ve süresi, kam yüzeyinin sertliğine, supap boşluğuna, supap yayı sertliğine ve değiştirilme süresine göre değişir. Subapların açılıp-kapanma zamanlamasındaki en ufak değişim kötü yanmaya, dolayısıyla motorun güçten düşmesine neden olur.
Triger kayışının kopması gibi bir durumda yaşanabilir. Böyle bir durumda araç hiç çalışmaz ve hareket etmez ve büyük maddi zararlara neden olabilir.

Eksantirik mili arızası ileri safhaları çok büyük maddi zararlara neden olacağından arıza oluşma aşamasında onarım tamirat işleminin yapılması gereklidir. Subaplardan gelen herhangi bir ses sonrası aracınızı işin ehli bir ustaya göstermelisiniz. Önem göstermezseniz pistonlara ve silindir kapağına zarar verebilir, motor rektefiye işlemi yaptırmak durumunda kalabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ