Otomotiv Magazin – Otomotiv Yedek Parça

Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren Basılı Kalıyor İse ;

Fren merkezinde hidrolik yağın giriş ve dönüş kısımları mevcuttur. Normal şartlarda fren pedalına bastığınızda fren pistonları hareket ederek frenleme gerçekleşir. Pedalı bıraktığınız an ise pistonlardaki hidrolik yağı, geri itme ile tekrar dışarı hazneye doğru itilir. Bu mekanizmada bir sorun var ise olası nedenleri tahliliye deliğinin tıkalı olması yada fren pistonlarının takılı kalması olabilir. Bir ihtimal de fren ana merkezi arızalı olabilir. Nadir olarak fren hortumlarında meydana gelen sorunlarda frenin sıkmasına neden olabilmektedir.

Fren Hiç Tutmuyor İse :

Bilindiği üzere frenler basınçlı hidrolik yağının fren disklerine yada kaliperlere balata aracılığı ile baskı yapması sayesinde tutar. Bu baskı da basınçlı hidrolik ile sağlanır. Sistemde basıncı azaltacak bir kaçak olması durumunda fren performansı tamamen yada kısmen azalabilir, hiç tutmaz duruma gelebilir. Bir başka senaryo ise Fren sistemi içerisinde hava olması yani halk tabiri ile hava yapma durumudur. Bu genelde aşınmış parçalar yada kritik seviyenin altına düşen hidrolik yağı sebebi ile olur. Fren merkezlerinde hava olması pedal hareketi ile aktarılan basınçlı yağın fren merkezlerine ulaşmasını engeller ve frenler tutmaz. Son bir ihtimal ise ana merkez kısmında yaşanabilecek bir arızadır. Çok nadir olarak görülse de bazı durumlarda yanlış takılan kampana yda disk balataları da frenlerin kısmen az tutmasına neden olabilmektedir.

Araç Frene Basınca Savruluyor, Çekme Yapıyor İse :

En sık karşılaşılan arızalardan birisi de aracın frene basınca bir tarafa doğru direksiyonun çekmesi durumudur. Bu durum frenlerin her tekerde aynı şiddette tutmamasından kaynaklanmaktadır. Fren hidrolik hortumlarında tıkanıklık var ise tıkalı olan tarafın ters tarafına doğru çekme yapacaktır. Sağ tarafta tam fren performansı yok ise frene bastığınızda araç sola çekecektir. Bir diğer ihtimal de fren merkezlerinin arızalı olmasıdır. Bu durum tek taraflı olarak gerçekleşebilir. Özellikle kampanalı fren sistemlerinde ayarların yanlış yapılması da her tekerin farklı frenleme değerlerinin olmasına neden olacaktır. Ayrıca Fren pistonların da oluşabilecek arızalar ile olası yağ kaçakları da soruna sebep olabilir. Fren hidrolik seviyesinde azalma olup olmadığı kontrol edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ