25.07.2020 -Otomotiv Magazin - Otomotiv Yedek Parça & Otomotiv Sektörüne Dair herşey
Otomotiv Magazin – Otomotiv Yedek Parça

Isıtma Bujisi (Kızdırma Bujisi)

Isıtma Bujisi (Kızdırma Bujisi)

Bu parça genelde dizel araçlarda bulunmaktadır. Isıtma (Kızdırma) sistemi araçların daha hazır bir halde çalışması için motorların içine yerleştirilen bir parçadır. Bu parça için araçların gösterge ekranların bir simge yanar. Kontağı çevirdiğiniz anda yanan ışıklardan birisi de ısıtma (kızdırma) bujisi için yanmaktadır. Şekli bir yaya benzer ve o ışık sönmeden araçların çalıştırılmaması tavsiye edilir.

Çünkü araç performansının düşmesine neden olmaktadır. Eğer bu ışık sönmeden kontağı çevirirseniz araç daha geç çalışacaktır ya da çalışmayacaktır.

Isıtma (Kızdırma) bujisi arızası nasıl anlaşılır

Özellikle aracınız sabahları zor çalışıyor ya da çalışmamazlık ediyorsa büyük ihtimal ile bu parçanın bozulmasından dolayı yaşanmaktadır. Ayrıca çalışsa dahi araçta vurmalı şekilde ya da sarsıntılı bir ses geliyorsa bu parçanın bozulmasından kaynaklanabilir. Bu belirtiler motor ilk çalıştığı anda görülse dahi motor gerekli sıcaklığa ulaştığında çalışma sistemi daha rahat bir şekilde işlemini gerçekleştirecektir.
Bu parçanın bozulduğunun bir başka belirtisi ise aracın egzoz kısmında beyaz bir dumanın çıkmasını gösterebiliriz. Isıtma (Kızdırma) bujileri araç içerisinde birden fazla bulunuyor. Sorun birinde olabileceği gibi birkaçında aynı anda yaşanabilir.

Parçada bir arıza olup olmadığı belirli bir sıralamaya göre kontrol edilir. Kontrolü yapmak için önce kontağın açık duruma getirilmesi gerekiyor. Ondan sonra kızdırma bujisinin sigortası kontrol edilmelidir. Ardından ısıtma (kızdırma) bujisinin içinde bulunan röleye gerekli olan enerji yani 12 volt gelip gelmediği kontrol edilmelidir.
Ve aynı işlemi kızdırma bujisi için gerçekleştir. Eğer bu kontrollerden birisinde bir terslik fark ederseniz ısıtma (kızdırma) bujinizin bozulduğunu söyleyebiliriz. Bu parça bozulursa araç çalışırken zor ve sarsıntılı bir şekilde çalışır. Ya da çalışma esnasında marşa daha uzun bir süre basmanız gerekir.

Isıtma (Kızdırma) Bujisi Bozulursa Ne Olur

1 – Araç Sabahları Çalışmakta Zorlanır
2 – Soğuk havalarda Araç hiç Çalışmayabilir
3 – İlk çalıştırmada düzensiz çalışma gaz yememe sorunları olabilir
4 – Normalden daha fazla duman atma sorunları görülür
5 – Motor Arıza İkaz Lambası Yanabilir.
6 – Yakıt sarfiyatında artış görülür.

Tüm bu belirtiler arızanın şiddetine göre farklı derecelerde görülebilir. En tipik belirti her zaman için aracın çalışmaması yada zor çalışmasıdır.

Isıtma (Kızdırma) Bujisi Arızalı İken Aracı Kullanmaya Devam Etmenin Verebileceği Zararlar

Isıtma (Kızdırma) bujisinde meydana gelen arızanın farkında olmanıza rağmen sorunun tamirini yaptırmadan aracı bu şekilde kullanmaya devam etmeniz durumunda araca ve cüzdanınıza bazı etkileri olacağını bilmelisiniz. Bu etkiler ise;

1 – Yakıt Sarfiyatı Artar :
Isıtma (Kızdırma) bujileri çalışmadığında araç özellikle motor soğukken yakıt yakma sistemi etkilenerek yakıtın büyük bir bölümünü çiğ olarak egzozdan atacaktır. Bu nedenle de performansa dönüşmeden atılan yakıt fazla sarfiyata neden olurken aracın performansı da düşecektir.

2 – Katalitik konvektör tıkanmaları :
Çiğ yakıt genellikle katalizatör içerisinde yanabilmektedir. Katalitik konvektörler çalışma prensibi gereği yüzlerce hatta motor sıcakken binlerce derece sıcaklık değerlerine ulaşabilmektedir. Bu denli sıcak olan katalitik konvektöre yanmadan ulaşan yakıt bu parça içerisinde yanarak parçanın tıkanmasına neden olabilmektedir. Söz konusu parçanın fiyatı oldukça pahalı olup kızdırma bujisi değiştirmediğinizde başınıza gelebilecek pahalı masraflardan birisidir.

3 – Marş Dinamosu Problemleri :
Araç sabahları çalışmakta zorlandığında siz de daha fazla marşa basmanız gerekecektir. Marş dinamosunun bu denli fazla zorlanması kimi zaman arıza ihtimalini de ortaya çıkartabilir.

4 – Akü Problemleri :
Fazla marşa basıldığı zaman akünüz zayıflayabilir. Ve tamamen bittiğinde ise tekrar şarj edilse daha eski performansını tutmayacaktır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ