25.07.2020 -Otomotiv Magazin - Otomotiv Yedek Parça & Otomotiv Sektörüne Dair herşey
Otomotiv Magazin – Otomotiv Yedek Parça

Mazot Pompası, Mazot Pompası Arızaları

Mazot Pompası, Mazot Pompası Arızaları

Mazot Pompası

Mazot pompası sadece dizel araçlarda bulunan yakıtı motorun çalışması için pompalayan araçların kalbi denicek en önemli motor parçalarından biridir.

Mazot pompası sadece dizel araçlarda bulunan bir yakıt sistemidir. Benzinli veya LPG’li araçlarda benzin pompası sistemi bulunur. Yakıt pompalarında çok farklı sorunlar görülebilir. Dizel motoru bulunan arabalarda sorunların oluşmasını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler mutlaka araştırılıp sebepleri öğrenilmelidir.

Mazot Pompası Arıza Belirtileri

Mazot pompası arızası kesinlikle ihmal edilmemesi gereken, oldukça önemli bir arızadır. Yakıt pompası dizel araçların bir nevi kalbidir. Bu yüzden mazot pompası arızası dizel araçlar için kritik bir durumdur. Tüketilen yakıt kalitesi mazot pompası arızasıyla karşı karşıya gelmemek için önemli bir role sahiptir.

Aracınızda marşa basıyor ve aracınız marş almıyorsa; mazot pompasında arıza oluşmuş olabilir. Özelliklede dik bir rampada aracınızı yokuş yukarıya bıraktıysanız geriye kaçan yakıtın pompa tarafından çekilememesi en sık karşımıza çıkan arızalar arasında yer almaktadır.

Araç seyir halinde giderken kısa mesafede de normal seyrinin çok altında bir performans gösteriyorsa; Mazot Pompasında arıza meydana gelmiş olabilir. Bunun nedenleri arasında aracın teklemesi de meydana gelmektedir.

Aracınız ile seyir halinde giderken daha önce gösterdiği performansın çok uzağında bir şekilde performans gösteriyor ve aracınız gitmiyorsa; yine pompa üzerinde yer alan parçaların bozulması meydana gelmiş olabilir.

Aracınız ile yine seyir halinde giderken hızlı bir şekilde gittiğiniz anda aracınız tekleme yaparak yoluna devam ediyorsa; mazot pompasının arızalı olabilir.

 

Yakıt deponuzda bulunan yakıtınızın azalması durumunda eğer aracınız hızlı bir şekilde devrini alamıyorsa; bu da aracınızda bulunan pompada sorun olduğunu gösteren bir işaret olmaktadır.

  1. Egzozdan siyah duman gelmesi,
  2. Aracın çekişten düşmesi,
  3. Aracın teklemesi,
  4. Aracın seyir halindeyken boğulması
  5. Aracın yüksek devirlerde performanstan düşmesi
  6. Rölantide dalgalanma, stop etme

Aynı zamanda tüketim konusunda da aracınızda ciddi bir artış meydana gelmiş ise ve aracınızda her zamankinden fazla yakıt tüketimi söz konusu ise aracınızın pompasına baktırmakta fayda vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ