26.07.2020 -Otomotiv Magazin - Otomotiv Yedek Parça & Otomotiv Sektörüne Dair herşey
Otomotiv Magazin – Otomotiv Yedek Parça

SAO PAOLA DA YAPILAN AUTOMEC BREZİLYA FUARINA KATILAN TÜRK OTOMOTİV FİRMALARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

SAO PAOLA DA YAPILAN AUTOMEC BREZİLYA FUARINA KATILAN TÜRK OTOMOTİV FİRMALARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

SAO PAOLA DA YAPILAN AUTOMEC BREZİLYA FUARINA KATILAN TÜRK OTOMOTİV FİRMALARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB) katkılarıyla Brezilya’daki Uluslararası Otomotiv Yedek Parça ve Ekipmanları Fuarına (Automec) milli katılım gerçekleştiren Türk firmaları, büyük ilgi gördü.

Otomotiv yedek parça, ekipman, servis alanlarında dünyadaki en son teknolojinin sergilendiği ve 70 bini aşkın ziyaretçinin beklendiği fuara katılan Türk firmaları, özellikle Çin’e karşı Latin Amerika’da rekabetçi yapısını artırmayı hedefliyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Brezilya’nın Sao Paulo kentinde başlayan Uluslararası Otomotiv Yedek Parça ve Ekipmanları Fuarına (Automec) milli katılım gerçekleştirdi.

Otomotiv yedek parça, ekipman ile servis alanlarında dünyadaki en son teknoloji ve gelişmelerin sergilendiği Automec Fuarına OİB katkılarıyla fuara katılım sağlayan 19 Türk firması, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Brezilya’dan 450, diğer dünya ülkelerinden 350 olmak üzere toplam 800 katılımcı firmanın yer aldığı fuarda, Çin’in ardından en büyük ikinci katılımcı ülke olan Türkiye’nin tanıtım standı da ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Bu yıl 70 bini aşkın ziyaretçinin beklendiği fuara katılan Türk firmaları, Latin Amerika’da özellikle Çin’e karşı güven ve fiyat bakımından rekabetçi yapısını artırmayı hedefliyor.

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde 23-27 Nisan tarihleri arasında düzenlenen fuara OİB aracılığıyla 29 Türk firması katıldı. Dünyanın 20’yi aşkın ülkesinden 1.000 civarında firmanın katıldığı fuarda Türk firmaları, otomotiv yan sanayi alanındaki en yeni ürünlerini sergileme fırsatı buldu. Türk firmalarının stantları ziyaretçi akınına uğradı.

İki yılda bir düzenlenen Automec Brezilya Fuarı, otomotiv sektöründeki en büyük distribütörleri, otomobil parçası perakendecilerini, otomotiv atölyelerini ve uluslararası tedarikçileri bir araya getiriyor. Expo Sao Paulo fuar alanında gerçekleştirilen fuara OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu ile OİB Yönetim Kurulu Üyeleri Müfit Karademirler ve Yüksel Öztürk de katıldı.

Türkiye’nin Brezilya’ya otomotiv ihracatı 100 milyon USD

Türk otomotiv sektörü geçen yıl Brezilya’ya % 14 artışla 100 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’nin bu ülkeye ihracatının tamamına yakınını tedarik sanayi ürünleri oluşturuyor. Ülkeler arasındaki uzaklık ve Brezilya’nın otomotiv ürünleri ithalatına uyguladığı yüksek gümrük tarifeleri bu ülkeye yönelik otomotiv ihracatımızın artmasına engel oluşturuyor. Bununla birlikte dünyanın 8. büyük motorlu araç üreticisi ve aynı zamanda büyük bir otomotiv pazarına sahip olan Brezilya, otomotiv ihracatçılarımız açısından göz ardı edilmeyecek önemli bir alternatif pazar durumunda bulunuyor.

Brezilya pazarından daha fazla alacağız

Fuara katılan OİB Denetleme Kurulu Üyesi Yasin Akdere, Güney Amerika’nın en büyük otomotiv yan sanayi fuarına 19 firma ve 50 metrekarelik Türkiye tanıtım standıyla toplam 360 metrekarelik milli katılımda bulunduklarını söyledi. OİB olarak büyük önem verdikleri organizasyonda 2010 yılından bu yana 6. kez yer aldıklarını belirten Akdere, “İhracatçılar Birliği olarak fuara katılan firmalarımızın Brezilya pazarından pay almalarını sağlamak üzere her türlü yardımı ve organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar gördüğümüz memnuniyet ve aldığımız geri bildirimler organizasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştiği ve sonuçlarının da pozitif olacağı yönünde” dedi.

Brezilya’da toparlanma 2020 yılından sonra olacak

Motorlu araç üretiminde dünyanın 8.büyük ülkesi olan Brezilya, bu alanda Amerika kıtasındaki diğer rakipleri olan Kanada ve Arjantin’in de önünde yer alıyor. Brezilya, Amerika kıtası otomotiv üretiminde ise ABD ve Meksika’dan sonra en büyük endüstriye sahip 3. ülke durumunda bulunuyor. Kişi başına düşen araç sayısı her geçen yıl artış kaydeden Brezilya’da 45 milyon adetlik araç parkı bulunuyor. Ülkedeki motorlu araç üretimi ise 2018 yılında yüzde %5 artarak 2 milyon 880 bin adet oldu. Aynı şekilde dünyanın en büyük otomotiv pazarlarından birisine sahip olan ülke, son birkaç yıldır devam eden siyasal krizlerin ekonomiye yansımasıyla ise pazarda daralma yaşadı. Yaklaşık 2 milyon 300 bin adetlik bir pazar büyüklüğüne sahip Brezilya’da motorlu araçlar pazarındaki reel toparlanma 2020 sonrasında bekleniyor.

 

Fuara Katılan Türk Firmaları

5M OTOMOTIV

A-N GLOW PLUGS

A.I.R SUSPANSIYON SISTEMLERI

AERDIESEL OTOM. YEDEK PARÇA

ANKA OTOMOTIV YEDEK PARCA

BESCO OTOMOTIV

BONAPART OTOMOTIV

DÖNMEZ DEBRIYAJ

EGE FREN

EKU FREN

FEVZI ARÇEK METALURJI MAKINA OTOMOTIV – WASPO

GENEL MOTORLU TASITLAR

GENMOT CRANKSHAFT INDUSTRY

IRC OTOMOTIV MAKINA

KACMAZLAR OTOMOTIV

KAYA PLASTIK OTOMOTIV

KENTPAR OTOMOTIV

MESAY OTOMOTİV

OTOKAM OTOMOTIV

OZGUR TRAKTOR YEDEK PARCA

ROTA – NSK OTOMOTIV

SAB OTOMOTIV YEDEK PARÇA

SAMPA

SEGER SES VE ELEKTRIKLI GEREÇLER

STANDART YAY

SUPAR SUPAP

TEMEL GASKETS

TTT OTOMOTIV

ULUDAG İHRACATCILAR BİRLİĞİ

ÜMIT YEDEK PARÇA VE OTOMOTIV – FREENCO

YENMAK MOTOR GÖMLEK

YURTSAN OTOMOTIV

 

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ